Hvor raskt kan man få bilforsikring?

I utgangspunktet kan en ny forsikring tre i kraft med en gang du har kjøpt den, men det er to unntak du må forholde deg til. De fleste selskapene på Kasko.no utsteder en automatisk garanti, som gjør at en ny forsikring trer i kraft med en gang kjøpet er fullført på bestillingssiden vår.

Kan man kjøre uten bilforsikring?

I Norge er det lovpålagt å ha minimum ansvarsforsikring for å kjøre på norske veier – uansett bilens tilstand og verdi. Dette er en forsikring som dekker skader bilen kan påføre andre mennesker og gjenstander. Kravet om ansvarsforsikring gjelder selv om kjøretøyet ikke er bruk.

LES OGSÅ  Hvilken bank har best lånerente?

Hva skjer om man ikke har bilforsikring?

Eier du et forsikringspliktig registrert kjøretøy uten å ha gyldig forsikring, får du et gebyr for hver dag kjøretøyet er uforsikret. For personbiler er dette gebyret 150 kroner per dag.

Hvor raskt kan man få bilforsikring? – Related Questions

Kan en bil stå på to personer?

Du kan legge til eller fjerne medeier i kjøretøyet ditt selv på Din side. Et kjøretøy kan ikke ha flere enn to eiere, en eier og en medeier.

Er det oppsigelsestid på bilforsikring?

I henhold til forsikringsavtaleloven er det 1 måneds oppsigelse på forsikring.

Hvordan avslutte bil forsikring?

Du kan når som helst gi oss beskjed om at du ønsker å avslutte avtalen, så vil avtalen avsluttes ved hovedforfall. Ved overgang/flytting av forsikringer til et annet forsikringsselskap vil nytt forsikringsselskap overta avtalen. Dette gjøres som regel i løpet av en måned fra vi mottar varsling om flytting.

Når kan man bytte bilforsikring?

Ifølge forsikringsavtaleloven kan du bytte forsikring med kun én måneds varsel til ditt nåværende forsikringsselskap. Hvis det er under én måned til hovedforfall tar det som regel kortere tid.

Hvordan slutte før oppsigelsestid?

Der arbeidstaker ønsker å slutte tidligere, må arbeidsgiver være enig i det. Blir man enige om tidligere fratreden, bør det nedtegnes skriftlig slik at man senere unngår tvist om lønn i oppsigelsestiden. Slutter man tidligere, vil også lønn opphøre når man slutter.

Hvordan er oppsigelsestid?

Den alminnelige oppsigelsesfristen for tjenestemenn er en måned ved oppsigelse før ett års ansettelse. Oppsigelsesfristen på en måned gjelder også i prøvetiden. Ved mer enn ett års ansettelse er oppsigelsesfristen tre måneder. Etter to års ansettelse gjelder en oppsigelsesfrist på seks måneder.

LES OGSÅ  Hvor mange tangenter har et keyboard?

Er det lov å slutte på dagen?

Dersom det ikke er inngått en skriftlig avtale om oppsigelsestid, gjelder oppsigelsesfristene i § 15-3 i arbeidsmiljøloven. Du kan dermed ikke gå på dagen, og arbeidsgiver kan ikke si opp deg på dagen, selv om dere ikke har en skriftlig arbeidsavtale. Hvis ikke noe annet er avtalt er oppsigelsesfristen en måned.

Er oppsigelse på SMS gyldig?

Du kan bare sende en skriftlig melding til din arbeidsgiver. Det anbefales at du gjør dette i vanlig brev. Du kan imidlertid legge brevet som vedlegg i en e-post og sende det til din arbeidsgiver. SMS, Messenger eller Facebook er ikke godkjent som skriftlig.

Er det lov å si opp noen som er sykemeldt?

Ja, du kan gå til oppsigelse av ditt arbeidsforhold i mens du er sykemeldt. Din oppsigelsestid vil løpe samtidig med din sykemelding, slik at du kan i teorien være sykemeldt i hele din oppsigelsestid.

Kan sjefen ringe meg når jeg er sykemeldt?

Samtaler med sjefen når du er syk

Du kan spørre sjefen din hvilke rutiner som gjelder på jobb. Du må regne med noen samtaler og møter hvis du er borte lenge, men det skal være samme regler som gjelder for deg og de andre.

Hvor lenge kan man være sykemeldt uten å miste jobben?

Sykdom er ikke grunnlag for oppsigelse det første året man er sykmeldt, se arbeidsmiljøloven §15-8 (1). Når en arbeidstaker har vært syk i mer enn ett år, gjelder vanlige regler om saklig grunn til oppsigelse, se arbeidsmiljøloven § 15-7. Les mer om hvordan arbeidsgivere skal følge opp ansatte som er sykmeldt.

LES OGSÅ  Hvor kan jeg finne min lønnsslipp?

Har arbeidsgiver rett til å vite hvorfor jeg er syk?

Arbeidsgiveren kan ikke kreve å få vite detaljerte diagnoseopplysninger mot den ansattes vilje. Arbeidstakeren har en plikt til å gi opplysninger om sin arbeidsevne, men ikke om sin sykdom. Arbeidsgiveren kan kun kreve helseattest og helsekontroll i de situasjoner som fremgår av arbeidsmiljøloven §§ 9-3 og 9-4.

Har arbeidsgiver lov til å nekte egenmelding?

Ja, arbeidsgiver kan frata arbeidstakers rett til egenmelding. I følge bestemmelsen i folketrygdloven § 8-27 vil arbeidsgiver ha rett til å frata arbeidstakeren retten til å benytte seg av egenmelding når arbeidstakeren i løpet av en periode på 12 måneder: har hatt minst fire fravær uten å legge frem legeerklæring.

Kan arbeidsgiver ta kontakte lege?

Legene kan være litt raske. Men arbeidsgiver kan ringe til legen. Legen plikter å informere om hva som kan gjøres for å få den syke tilbake i jobb, uten å opplyse om diagnosen. Eventuelt kan arbeidsgiver ringe NAV og kreve at de skal ha møte med den syke.

Kan sjefen nekte meg å gå til legen?

Arbeidsmiljøloven gir ingen rett til fri i arbeidstid for å dra på behandling (heller ikke for å dra til lege, tannlege, kontroll på sykehus mm.). Man har altså etter loven verken rett på fri uten eller med lønn for slike ærender i arbeidstiden, men mange har dette fastsatt i en tariffavtale som bedriften er bundet av.

Leave a Comment